top of page
Vyhledat

Dílna lidskosti – víra v budoucnost

Když se dívám do budoucnosti, necítím strach, ale pozitivní víru v naše děti, naše žáky, kteří to tu jednou povedou. A cítím také zodpovědnost. Zodpovědnost ředitele, učitele, člověka za to, co našim dětem předáme. Brzy nás čekají zásadní rozhodnutí – nejen jako jednotlivce, ale jako lidstvo. A mám pocit, že času není nazbyt. Jsme v bodě, kdy věci, které jsme dříve považovali za pokrok, mohou být zároveň největší hrozbou. Technologie, umělá inteligence, jaderné zbraně, genetické zásahy – to všechno jsou úžasné nástroje, ale také spínače možného pádu, pokud zůstanou v rukou těch, kteří nerozumějí jejich důsledkům nebo jim nerozumějí dostatečně lidsky.

Dnes čelíme nejen technickým otázkám, ale hlavně otázce, jaký člověk drží moc v rukou. Jaké má hodnoty. Budoucnost neohrožuje totiž technologie samotná – ohrožuje ji neschopnost změnit způsoby myšlení, které tisíce let fungovaly v jiném světě. Staré schéma „soupeřit, ovládnout, přežít“ dnes nestačí a pokud ho včas neopustíme, nedopadne to dobře.

A přesto věřím, jak jsem napsal v úvodu, že existuje cesta ven. A tou cestou je výchova a vzdělání našich dětí.


Škola jako dílna lidskosti

Jsem přesvědčen, že právě škola může být prostorem, kde se rodí nová cesta způsobu myšlení. To zajistí škola, která pečuje o člověka jako celek. Škola, kde nejde jen o to „co umíš“, ale hlavně „kým se stáváš“. Nikoliv škola zaměřená jen na výkon, známky a testy.

Komenský kdysi napsal, že škola má být dílnou lidskosti. Ne mučírnou ducha. A tahle slova jsou kompasem, který ukazuje směr k tomu, co je opravdu důležité.

Dílna lidskosti není o tom, že se děti naučí vyjmenovaná slova. Je to o tom, že se učí rozumět světu i sobě. Že se učí tvořit vztahy, nést odpovědnost, přemýšlet, spolupracovat. Že se učí znát, chtít a dělat dobré – i když se nikdo nedívá. A že nacházejí v učení radost, zvědavost, smysl.

Velkou roli v tom hraje čtenářství jako efektivní cesta k pochopení, vcítění, myšlení. Kdo čte dobré knihy, učí se přemýšlet v souvislostech, rozumět jiným lidem, vnímat svět z více perspektiv. Čtenářství je klíč k hodnotám, změně smýšlení a k vnitřní svobodě.

Stejně tak je klíčové učit děti skutečným kompetencím pro život: umění vést rozhovor, vyjádřit svůj názor, naslouchat, zvládat emoce, hledat řešení, umět se rozhodovat. Svět budoucnosti nebude potřebovat lidi, kteří „splní zadání“, ale lidi, kteří přemýšlí, vidí smysl, vnímají souvislosti a umí tvořit dobré věci – i v tomto chaotickém světě.


Naděje začíná uvnitř

Jsem hluboce přesvědčen, že největší investice, kterou jako společnost můžeme udělat, je investice do charakteru, tvořivosti a lidství. A že škola – ta dobrá škola – je právě takovým místem, kde se to má dít.

Věřím, že každý člověk má v sobě jiskru dobra. A věřím, že naše lidskost – jak říkal Komenský – není docela ztracená. Proto má smysl ji chránit, pěstovat a posilovat. A začíná to třeba tam, kde si někdo přečte knihu, která ho změní. Kde učitel podpoří dítě, které to nečekalo. Kde někdo místo výkřiku nabídne porozumění. Kde se i dnes, v nejisté době, rozhodneme tvořit lidštější svět. Den po dni.

 
 
bottom of page